LoL Ahri Hangi Koridorda Oynar?

League of Legends’da her şampiyonun kendine özgü komboları ve taktikleri vardır. Ahri Rehberi – Kombolar ve Taktikler serimizde Ahri’yi yakından tanıyacak ve size ipuçları ve taktikler sunacağız. Ahri’nin yeteneklerini nasıl kullanmanız gerektiğini, tercih etmeniz gereken Sihirdar Büyülerini, Ahri’nin kombolarını ve oynarken dikkat etmeniz gereken noktaları öğreneceksiniz. Haydi, başlayalım!

Ahri’nin Yetenekleri

P – Öz Hırsızı

Ahri, yeteneklerini 9 rakibe isabet ettirdiğinde bir sonraki yeteneği isabet ettiği her rakip başına kendisini iyileştirir.

Q – Aldatan Küre

Q yeteneği, ileri doğru bir küre fırlatır ve bu küre Ahri’ye geri döner. Küre ileri giderken büyü hasarı, dönerken ise gerçek hasar verir. Rakibe doğru attığınız Q yeteneğini giderken tutturmaya çalıştığınız kadar, dönerken de tutturmaya çalışmalısınız. Çünkü dönerken verdiği hasar daha fazla olacaktır. Q yeteneği düz bir istikamette gittiği için rakip bu yeteneği sağa sola yaparak kaçabilir. Ancak Q yeteneğinin son menziline isabet ettirebilirseniz, dönüşte de rakibe isabet eder ve rakip bunu kaçıramaz.

W – Tilki Ateşi

W yeteneği, diğer yeteneklere kıyasla rakibe fazla hasar veremese de, Elektrik Ver rünüyle oynuyorsanız bu rünün hasar patlaması için size yardımcı olacaktır. Ayrıca ilerleyen safhalarda, diğer yetenekler gibi daha fazla hasar verecektir. W yeteneğini kullanırken önemli olan etrafta çok fazla minyon olmamasıdır, çünkü bu yetenek rakip yerine minyonlara da isabet edebilir.

E – Ayartan Öpücük

E yeteneği, rakibi kendine doğru çekmesini sağlayan bir “charm” yollar. Ahri’nin “charm” isabet ettirdiği rakip, bir süreliğine Ahri’den daha fazla hasar alır. Bu nedenle savaş başlatmak için E yeteneği güzel bir seçenektir.

R – Ruh Saldırısı

R yeteneği, 3 defa kullanılabilen bir atlama yeteneğidir. Atılırken yakındaki rakibe hasar verir. Bu yetenekle savaşlarda konum almak, rakiplerin yeteneklerini kaçırmak, kaçmak veya kovalamak için kullanabilirsiniz. Yeteneğin menzili uzun olduğu için duvarlardan da geçebilirsiniz.

Ahri’nin Pasifi, toplamda 9 kez rakibe yetenek isabet ettirdiğinde bir sonraki yeteneği kendisini iyileştirir. Buradaki rakipler yalnızca şampiyonlar değil, tüm rakip birimleri kapsar. Pasifinizi mümkün olduğunca çok birime isabet ettirmelisiniz. Böylelikle pasifiniz 10 yüke daha hızlı ulaşacaktır. 10 yüke ulaştığınızı, elinizdeki kürenin yeşil renge dönmesinden anlayabilirsiniz. Ayrıca 10 yüke ulaştığınızda, yine yeteneğinizi olabildiğince fazla rakip birime isabet ettirmeniz gerekiyor. Çünkü ne kadar çok rakip birime isabet ettirirseniz, o kadar çok canınız doluyor.

Pasif yüklerinizi en hızlı dolduran yetenek Q’dur. Aynı zamanda pasifiniz dolduğunda da kullanmanız gereken yetenek yine Q’dur. Çünkü bu yetenek, ileri giderken de birimlere isabet ediyor ve dönerken de aynı şekilde birime isabet ediyor. Bu yüzden mümkün olduğunca çok birime Q yeteneğinizi isabet ettirmeye çalışmalısınız.

Takım savaşlarında veya takas durumlarında pasifiniz size anlık bir iyileştirme sağlayacaktır.

Ahri’nin Oynandığı Koridorlar ve Kazanma Oranları

RolPopülerlikKazanma Oranı
Orta Koridor94.6%51.2%
Destek2.4%49.2%
Üst Koridor1.6%51.4%
Alt Koridor1.3%48.2%
Orman0.1%31.8%

LoL Ahri Hangi Koridorda Oynar?

Ahri en çok Orta Koridor ve Destek rolünde tercih edilen bir şampiyondur. Orta Koridor’da %94 oranında tercih edilirken, iyi bir kazanma oranına da sahiptir.

Ahri’nin League of Legends’teki popülerlik oranı %5.3, kazanma oranı %51.1 ve ban oranı %1.4’tür.

Ban oranı düşük olan Ahri’yi gönül rahatlığıyla Orta Koridor’da oynayabilirsiniz.

Ahri Komboları

League of Legends: Ahri Rehberi

Basit Kombolar

AA + W

Otomatik Saldırı ve W kombosu. Tek başına otomatik saldırı veya W yeteneği çok fazla hasar vermez, ancak birlikte kullanıldığında rakibe kayda değer bir hasar verebilirsiniz. Bu kombo ile düşük canlı bir rakibi öldürebilir veya ufak takaslar için rakibinizi zorlayabilirsiniz.

E + Q

Ahri’nin en basit ve temel kombosu, “charm” ve Q kombosudur. Rakibi E ile “charmladıktan” sonra rakip hareket edemez, bu sayede Q yeteneğinizi giderken ve dönerken rakibe isabet ettirebilirsiniz. Bu kombonun kilit noktası E yeteneğini tutturabilmektir.

Q + W + AA

Hızlı koridor kombosu. Rakibe hızlı bir şekilde hasar verip geri çekilebileceğiniz bir kombodur. Rakibi dürtmek için sıkça kullanabilirsiniz.

E + W + Q

Engage veya Poke kombosu. Yani savaş başlatma veya dürtme kombosu. E yeteneği ile rakibi “charmladığınızda” rakip hareketsiz kalır ve tüm yeteneklerinizi, ultiniz hariç, rakibe kullanarak hasarınızı yoğunlaştırırsınız.

Orta Seviye Kombolar

E + W + AA + Q

Bir önceki kombomuza otomatik saldırı ekliyoruz. Otomatik Saldırılı Engage veya Poke kombosu. Bir önceki kombonun yerine bu komboyu kullanmanız daha profesyonel bir seçenek olacaktır. Ancak rakibe otomatik saldırı yaparken zaman kaybedeceğinizden, komboları hızlı bir şekilde ardışık olarak kullanmanız gerekmektedir.

E + Q + W + AA

W yeteneğini kullandıktan sonra otomatik saldırılarınız güçlenir, bu nedenle W + AA kombosunu kapanışta da kullanabilirsiniz.

Q + Flash

Az canla kaçan rakiplere ani bir darbe indirmek için ideal olan bir kombodur. Flash’ınızı yetenekten sonra kullanmanızı unutmayın.

E + Flash

Uzaktaki rakipleri yakalayıp takımınıza fırsatlar yaratabilirsiniz. Özellikle Shot-Down veren rakip şampiyonlara karşı bu komboyu kullanabilirsiniz.

Ahri’nin komboları, yeteneklerin doğru sıralanması ve zamanlamasıyla etkili bir şekilde kullanılabilir. Komboları uygularken hızlı bir şekilde tuşlara basmanız ve yetenekleri ardışık olarak kullanmanız önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top